aureus_logo-new

Co to jest leasing i dlaczego warto z niego skorzystać?

W dzisiejszym artykule wyjaśnimy czym jest leasing, dlaczego warto wziąć leasing oraz kiedy najlepiej to zrobić. Wyjaśnimy również wszystkie zagadnienia, o których warto wiedzieć. Zapraszamy do lektury

1. Co to jest leasing?

Leasing to umowa cywilnoprawna, w ramach której jedna ze stron umowy (finansujący, leasingodawca) przekazuje drugiej stronie (korzystającemu, leasingobiorcy) prawo do korzystania z określonej rzeczy na pewien uzgodniony w umowie leasingu okres, w zamian za ustalone ratalne opłaty (raty leasingowe). Po zakończeniu umowy przedsiębiorca ma najczęściej możliwość wykupienia, np. samochodu za określoną z góry cześć jego wartości. Co to jest leasing - Aureus

2. Kto może wziąć leasing?

Większość osób kojarzy, że leasing może wziąć osoba posiadająca swoja działalność gospodarczą, lub firmę w której zatrudniona jest co najmniej jedna osoba.

Czy osoba fizyczna może wziąć samochód w leasing?

W rzeczywistości jednak każda osoba, niezależnie od tego czy posiada własną firmę czy nie, może wziąć, np. samochód w leasing. Leasing na firmę to tzw. leasing operacyjny dzięki któremu podatnik ma prawo do odliczenia kwoty podatku VAT od raty leasingowej lub innych opłat w ramach leasingu, mowa tutaj tylko i wyłącznie o samochodach osobowych. Co istotne, nie obowiązuje już żaden limit kwotowy, zatem podatnik do końca trwania okresu leasingu operacyjnego będzie mógł odliczać połowę podatku VAT z każdej otrzymanej od leasingodawcy faktury. Ograniczenie w wysokości 50% odliczenia dotyczy również wydatków związanych z bieżącą eksploatacją pojazdu i zakupu paliwa. W przypadku samochodów dostawczych i ciężarowych odliczenie podatku VAT wynosi 100%. Natomiast leasing na osobę fizyczną, czyli na przykładowego Kowalskiego to tak zwany leasing konsumencki. Ten drugi różni się zazwyczaj od pierwszego warunkami.

Należy pamiętać również o tym, że przy korzystaniu z leasingu zyskujemy:

– Minimum formalności.

– Wsparcie eksperta w finansowaniu.

– Elastyczność w wyborze pojazdu.

– Korzystne warunki jakie może zaproponować Ci firma leasingowa takie jak ubezpieczenie.

– Atrakcyjne zniżki.

3. Kiedy leasing, a kiedy kredyt?

Samo wzięcie kredytu samochodowego zajmie nam więcej czasu niż leasing konsumencki. W opcji leasingowej wzrasta Twoja zdolność kredytowa co automatycznie pozwala nam na finansowanie pojazdu za wyższą kwotę, a co za tym idzie będziesz mógł zaopatrzyć się w nowszy samochód (zobacz: leasing nowego auta). Tak jak w przypadku innych form finansowania zawsze warto porównać sobie opcję kredytu samochodowego i leasingu konsumenckiego. Bez kalkulacji ciężko jest określić, która z tych dwóch opcji opłaca się bardziej. Warto skorzystać tutaj z kalkulatora finansowania. Czy osoba fizyczna może wziąć samochód w leasing - Aureus

4. Leasing – co potrzeba?

Jakie dokumenty są niezbędne do zawarcia umowy leasingu? W przypadku opcji leasingu konsumenckiego w firmie Aureus należy przygotować:

– kopię lub skan dowodu osobistego

W przypadku opcji leasingu operacyjnego w firmie Aureus należy przygotować :

-Kopię lub skan dowodu osobistego

Podsumowując, koszty kredytu samochodowego jak i leasingu uzależnione są od wielu czynników, tak więc nie można porównywać ich bez konkretnych ofert różnych instytucji zajmujących się danymi formami kredytów czy leasingu. Każda z opcji, leasingu i kredytu mają oczywiście swoje wady i zalety. Koszty mogą być zdecydowanie różne, tak samo jak warunki umowy, więc najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doradcy finansowego, który z pewnością znajdzie dla nas najkorzystniejszą ofertę.

W poniższym artykule wyjaśnimy co to jest leasing, dlaczego warto wziąć leasing, czy osoba fizyczna może wziąć samochód w leasing oraz kiedy najlepiej to zrobić. Wyjaśnimy również wszystkie zagadnienia, o których warto wiedzieć. Zapraszamy do lektury

Historia leasingu w Polsce

Pierwsze firmy leasingowe, początkowo głównie z kapitałem zagranicznym, zaczęły pojawiać się u nas w roku 1990. Od początku istnienia na naszym rynku wykazywał się niezwykłą dynamiką wzrostu, osiągając w 1996 roku wartość nowych umów leasingu na poziomie 750 mln USD. Ciekawostką jest fakt, że Polska była fenomenem na skalę światową – udział grupy samochodów osobowych w ogólnym wolumenie leasingu ruchomości wynosił do 2001 roku poniżej 1 %. Znaczący skok zaobserwowaliśmy dopiero rok później, kiedy Ministerstwo Finansów znacząco poprawiło warunki leasingu na samochody osobowe. W roku 2019 klienci firm leasingowych najchętniej finansowali właśnie samochody osobowe, które stanowiły aż 45,3 % udziału w rynku.

Co to jest leasing?

Warto zapamiętać, ze leasing i kredyt są dwiema całkowicie innymi koncepcjami – takie stanowisko można przeczytać we wszystkich dyrektywach wydawanych przez Komisję Unii Europejskiej. Leasing to umowa cywilnoprawna, w ramach której jedna ze stron umowy (finansujący, leasingodawca) przekazuje drugiej stronie (korzystającemu, leasingobiorcy) prawo do korzystania z określonej rzeczy na pewien uzgodniony w umowie leasingu okres, w zamian za ustalone ratalne opłaty (raty leasingowe).

Po zakończeniu umowy przedsiębiorca ma najczęściej możliwość wykupienia, np. samochodu za określoną z góry cześć jego wartości. Co ważne, kwota wykupu pojazdu będzie niższa od jego wartości rynkowej. Leasing łączy więc w sobie cechy kredytu oraz dzierżawy.

3. Kto może wziąć leasing?

Większość osób kojarzy, że leasing może wziąć osoba posiadająca swoja działalność gospodarczą, lub firmę w której zatrudniona jest co najmniej jedna osoba.

Czy osoba fizyczna może wziąć samochód w leasing?

W rzeczywistości jednak każda osoba, niezależnie od tego czy posiada własną firmę czy nie, może wziąć, np. samochód w leasing. Leasing na firmę to tzw. leasing operacyjny dzięki któremu podatnik ma prawo do odliczenia kwoty podatku VAT od raty leasingowej lub innych opłat w ramach leasingu, mowa tutaj tylko i wyłącznie o samochodach osobowych. Co istotne, nie obowiązuje już żaden limit kwotowy, zatem podatnik do końca trwania okresu leasingu operacyjnego będzie mógł odliczać połowę podatku VAT z każdej otrzymanej od leasingodawcy faktury. Ograniczenie w wysokości 50% odliczenia dotyczy również wydatków związanych z bieżącą eksploatacją pojazdu i zakupu paliwa. W przypadku samochodów dostawczych i ciężarowych odliczenie podatku VAT wynosi 100%. Natomiast leasing na osobę fizyczną, czyli osobę, która nie prowadzi działalności gospodarczej, to tak zwany leasing konsumencki. Ten drugi różni się zazwyczaj od pierwszego warunkami. W firmie Aureus oferujemy leasing na samochód dla osób fizycznych w finansowaniu do 100 tys. zł. Co ważne, w takim przypadku mamy możliwość finansowania pojazdów o większej wartości niż w przypadku kredytu. W związku z tym na pytanie: „Czy z osobą fizyczną można zawrzeć umowę leasingu?” – odpowiadamy: TAK i to na bardzo korzystnych warunkach.

Należy pamiętać również o tym, że przy korzystaniu z leasingu zyskujemy:

– Minimum formalności.

– Wsparcie eksperta w finansowaniu.

– Elastyczność w wyborze pojazdu.

– Korzystne warunki jakie może zaproponować Ci firma leasingowa takie jak ubezpieczenie.

– Atrakcyjne zniżki.

Kiedy leasing, a kiedy kredyt?

Samo wzięcie kredytu samochodowego zajmie nam więcej czasu niż leasing konsumencki. W opcji leasingowej wzrasta Twoja zdolność kredytowa co automatycznie pozwala nam na finansowanie pojazdu za wyższą kwotę, a co za tym idzie będziesz mógł zaopatrzyć się w nowszy samochód. Tak jak w przypadku innych form finansowania zawsze warto porównać sobie opcję kredytu samochodowego i leasingu konsumenckiego. Bez kalkulacji ciężko jest określić, która z tych dwóch opcji opłaca się bardziej. Warto skorzystać tutaj z kalkulatora finansowania.

Leasing – co potrzeba?

Jakie dokumenty są niezbędne do zawarcia umowy leasingu? W przypadku opcji leasingu konsumenckiego w firmie Aureus należy przygotować: – kopię lub skan dowodu osobistego W przypadku opcji leasingu operacyjnego w firmie Aureus należy przygotować : -Kopię lub skan dowodu osobistego Podsumowując, koszty kredytu samochodowego jak i leasingu uzależnione są od wielu czynników, tak więc nie można porównywać ich bez konkretnych ofert różnych instytucji zajmujących się danymi formami kredytów czy leasingu. Każda z opcji, leasingu i kredytu mają oczywiście swoje wady i zalety. Koszty mogą być zdecydowanie różne, tak samo jak warunki umowy, więc najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doradcy finansowego, który z pewnością znajdzie dla nas najkorzystniejszą ofertę.