aureus_logo-new

Ubezpieczenie samochodu

Ubezpieczenie samochodu – jak zabezpieczyć się na dłuższy wyjazd?

Wbrew pozorom nie tylko ubezpieczenie zdrowotne przed planowanym wyjazdem jest ważne. Niezależenie od tego, czy wyjeżdżasz na przysłowiową chwilę, czy planujesz dłuższy wyjazd np. za granicę warto rozważyć opcję dodatkowego ubezpieczenia pojazdu, jak autocasco, czy assistance.

Kluczowym ubezpieczeniem podczas wyjazdu zagranicznego jest właśnie assistance, czyli pomoc na drodze w razie awarii. W pakiecie przeważnie jest opcja holowania, lawety, a nawet pojazdu zastępczego. Assistane jest o tyle ważne, że gdy dojdzie do awarii nie będziemy musieli wracać do domu innymi środkami transportu, spokojnie kontynuując podróż. Ten wariant z całą pewnością pomoże nam sprawnie przemieścić się z punktu A do punktu B, ale też zapewni komfort psychiczny. Bo jak mówi stare przysłowie – przezorny zawsze ubezpieczony.

Nie musisz ubezpieczać się na całą podróż. Teraz ubezpieczalnie oferują nam ubezpieczenie na tzw. chwilę. Jest to dogodna opcja, na krótki okres, a nawet na godzinę, będąca doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą wykupować ubezpieczenia na stałe, a jedynie na czas wyjazdu.

To klient ma dowolność

Obecnie ubezpieczenia autocasco oraz assistance zawierane są w sposób dobrowolny i w pełni dostosowany do potrzeb i wymagań klientów. Od zapisów w umowie zależne jest na jakich terytoriach obowiązują dane ubezpieczenia. Przeważnie standardowe zapisy obowiązują na terenie całej Europy, bądź Unii Europejskiej.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie autocasco?

Ubezpieczenie AC nie tylko uchroni nasze auta przed kolizjami, wypadkami, czy kradzieżą, ale również w codziennych sytuacjach kiedy już zaparkujemy nasz samochód pod domem. Są to m.in. wszystkie zjawiska atmosferyczne jak np. grad, burze, powodzie, czy akty wandalizmu. Warto pamiętać, że OC wykupione w Polsce działa tylko na Europejskim Obszarze Gospodarczym. Natomiast w niektórych państwach, jak np. Ukraina, czy Rosja wymagana jest Zielona Karta będąca dodatkiem do polskiego OC. Co ważniejsze – jest dodawana bezpłatnie przez ubezpieczycieli.

Zielona Karta – czym właściwie jest oraz kiedy i gdzie będziemy jej potrzebować?

To nic innego jak ubezpieczenie OC tylko poza granicami kraju. W przypadku wyjazdu za granicę poza granicę UE np. do Ukrainy lub Czarnogóry musimy posiadać Zieloną Kartę albo wykupić tzw. OC graniczne. Kupując OC za pośrednictwem danej ubezpieczalni, np. brokera ubezpieczeniowego wystarczy, że skontaktujemy się z osobą odpowiedzialną za dany temat. Zielona Kartę otrzymamy wówczas listownie.

Oczywiście nie każda nasza podróż będzie obligowała nas do posiadania Zielnej Karty. W państwach europejskich, które podpisały Porozumienie Wielostronne (są to państwa należące do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego) możemy posługiwać się zwykłym dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie OC.

Kraje w jakich będziemy potrzebować Zieloną Kartę to: Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Rosja, Tunezja, Turcja, czy Ukraina. Istnieją też wyjątki takie jak Kosowo, gdzie zobowiązani będziemy do wykupienia ubezpieczenia granicznego będącym odpowiednikiem Zielonej Karty i OC. Warto, więc pomyśleć o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia, by podczas wyjazdu mieć spokojną głowę.


Zobacz też: leasing nowego auta