aureus_logo-new
Kończy Ci się leasing. Co dalej?


Leasing jeszcze do niedawna był jednym z najpopularniejszych sposobów finansowania pojazdów przez przedsiębiorców. Dla wielu właścicieli firm to bardzo komfortowe rozwiązanie – pozwala użytkować samochód w ramach prowadzonego biznesu bez konieczności jednorazowego wydawania wysokiej sumy pieniędzy na zakup auta. Dodatkowo, zakończenie leasingu oznacza dla przedsiębiorcy możliwość wyboru – wykupienie pojazdu, wymiana na nowy model lub po prostu zwrócenie go do podmiotu finansującego. W 2022 roku weszły jednak w życie przepisy, które nieco komplikują kwestie wykupu. Koniec leasingu samochodu, co dalej? Odpowiadamy na to często zadawane pytanie.

Koniec leasingu co dalej – warunki zapisane w umowie

Pierwsze działanie, które warto podjąć, gdy zbliża się zakończenie leasingu, to dokładne przeczytanie Ogólnych Warunków Umowy Leasingu, w których znajdują się informacje o dostępnych opcjach czy przebiegu całej procedury wykupu pojazdu. Trzeba zaznaczyć, że leasingodawcy często wymagają, by do wykupienia samochodu doszło w momencie opłacania ostatniej miesięcznej raty, choć można spotkać się również z bardziej elastycznymi modelami, w których termin płatności dodatkowej faktury to np. dwa tygodnie.

W niektórych przypadkach wymaga się także poinformowania podmiotu finansującego o tym, że na koniec leasingu wykup auta zostanie przeprowadzony przez przedsiębiorcę. Aktualnie firmy leasingowe z reguły same przypominają o zbliżającym się końcu umowy – czy to w systemie online, czy poprzez wiadomość e-mail lub SMS – więc trudno przegapić istotne terminy. Tak jak jednak wspominaliśmy, odpowiadając na pytanie: „koniec leasingu co dalej”?, warto przede wszystkim sięgnąć do zapisów umowy i sprawdzić dostępne rozwiązania oraz wymagane formalności.

Koniec leasingu samochodu co dalej – leasing finansowy

Jak wiadomo, w Polsce mamy dwa rodzaje leasingu: finansowy i operacyjny. Jedną z kilku różnic między tymi wariantami jest właśnie kwestia przechodzenia własności pojazdu oraz sposób zakończenia leasingu. W przypadku rzadziej wybieranego w naszym kraju rozwiązania, czyli leasingu finansowego, po wypełnieniu wszelkich formalności i opłaceniu ostatniej raty nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów. Samochód stanowił środek trwały korzystającego już w momencie podpisania umowy, więc na koniec leasingu wykup auta nie był konieczny.

Zakończenie leasingu – leasing operacyjny

Inaczej zakończenie leasingu wygląda w wariancie operacyjnym – tutaj wykup jest konieczny, jeśli przedsiębiorca chce zatrzymać dany pojazd. Ma jednak także dwie inne opcje do wyboru. Jednak gdy zbliża się koniec leasingu samochodu, co dalej jeśli nie chcemy wykupywać pojazdu? W takiej sytuacji można po prostu zwrócić auto firmie finansującej. Samochód powinien oczywiście być w nienaruszonym stanie – za wszelkie uszkodzenia przedsiębiorca może zostać obciążony dodatkowymi kosztami naprawy. Trzeba pamiętać, by oddać auto z wszystkimi elementami wyposażenia, takimi jak dokumentacja czy kluczyki.

Zwrot na zakończenie leasingu najczęściej jest rozważany wtedy, gdy kwota wykupu okazuje się bardzo wysoka. Alternatywą dla tego rozwiązania może być podpisanie kolejnej umowy i wymiana pojazdu. Przedsiębiorca otrzyma nowy model samochodu, opłacając nadal comiesięczne raty.

Wariant, w którym koniec leasingu oznacza wykup auta, do niedawna był bardzo często wybieranym rozwiązaniem przez szerokie grono przedsiębiorców. Mogli oni za kwotę niższą, niż cena rynkowa, wejść w posiadanie samochodu na cele prywatne lub w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Dlaczego w 2022 roku nie robią tego już tak chętnie, mimo że na koniec leasingu wykup auta nadal przebiega na podobnych zasadach? Wprowadzenie przepisów Polskiego Ładu nieco zmieniło zasady, związane z opodatkowaniem oraz ewentualną sprzedażą takiego pojazdu. Dziś rozwiązanie to nie jest już tak opłacalne, jak wcześniej.

Koniec leasingu wykup auta – jakie zasady się nie zmieniły?

Cała procedura nadal wygląda podobnie do tej znanej z zakupu dowolnego innego środka trwałego – firma leasingowa po otrzymaniu płatności wystawiała fakturę sprzedaży, przenoszącą własność samochodu na leasingobiorcę. Trzeba podkreślić, że zakończenie leasingu wykupem to osobna transakcja, traktowana w tym przypadku jako dostawa towaru, a nie usługa. Do widniejącej na fakturze kwoty zostanie więc doliczony VAT. To z nim wiąże się pierwsza zmiana, którą opiszemy w kolejnym akapicie. Ponadto nadal nic nie stoi na przeszkodzie, by wpisać auto do rejestru środków trwałych i zamortyzować bądź wykupić je po zakończeniu leasingu do celów prywatnych. Zmieniły się natomiast zasady ewentualnej sprzedaży takiego samochodu.

Leasing jakie utrudnienia wprowadził Polski Ład?

Zmiany, które obowiązują od początku 2022 roku, sprawiły, że leasing operacyjny stracił nieco na atrakcyjności, choć warto podkreślić, że wciąż ma sporo zalet. Przyjrzyjmy się jednak dwóm najważniejszym nowym regulacjom. Pierwsza z nich dotyczy wspomnianego VAT-u. Do tej pory na koniec leasingu wykup auta objęty był podatkiem od towarów i usług tylko w odniesieniu do kwoty ostatniej raty leasingu, która zwykle wynosiła tylko kilka procent wartości samochodu.

Po wejściu Polskiego Ładu VAT zostanie naliczony nie na podstawie jednej niskiej raty wykupu, a na bazie realnej wartości rynkowej danego pojazdu. To sprawia, że dla niektórych przedsiębiorców opłacalność wykupu spadnie. Rozwiązaniem takiej sytuacji może być wybór leasingu operacyjnego z opcją wysokiej kwoty wykupu, a niższych miesięcznych rat. Wtedy regularne obciążenia w zamian za użytkowanie pojazdu będą mniej dotkliwe, a dopiero na koniec leasingu zdecydujemy co dalej z umową i czy warto inwestować większą ilość gotówki w konkretne auto.

Drugą ważną zmianą jest kwestia sprzedaży samochodu wykupionego do majątku osobistego po zakończeniu leasingu. Do końca 2021 roku można było zbyć taki pojazd po 6 miesiącach bez konieczności zapłaty podatku dochodowego. Aktualne przepisy Polskiego Ładu znacznie wydłużyły ten czas. Teraz sprzedaż wykupionego samochodu jest traktowana jako przychód z działalności gospodarczej aż przez 6 lat. Pewnym wyjściem z tej problematycznej sytuacji może być przekazanie auta w darowiźnie osobie z tzw. zerowej grupy podatkowej i następnie sprzedaż, ale nie jest to jeszcze rozwiązanie, mające jednoznacznie pozytywną opinię ze strony organów prawnych czy podatkowych.


Aureus  Sp. z o.o.

NIP 631 264 4058

REGON 242 799 493

Biuro Gliwice

ul. Pionierów 8,

44-117 Gliwice


Biuro Tarnobrzeg

Al. Warszawska 227/B

lok BA 01,

Tarnobrzeski Park Przemysłowo-Technologiczny

39-400 Tarnobrzeg


Biuro Andrychów

ul. Fabryczna 3b,

34-120 Andrychów


Oddział Północ

Kartuzy

ul. Kościuszki 27

83-300 Kartuzy

tel. +48 690 016 356