aureus_logo-new
Jakie auto można wziąć w leasing?

Leasing samochodu osobowego jest obecnie najpopularniejszą formą zewnętrznego finansowania zakupu auta. Nawet po rewelacjach Nowego Ładu i podwyżkach stóp procentowych.


Ale jaki samochód można wziąć w leasing? Czy są ograniczenia? O tym poniżej.  


Jakie nowe auto mogę wziąć w leasing?


Zarówno w leasingu finansowym jak i operacyjnym możesz ubiegać się o finansowanie dowolnego auta, które spełnia warunki danej firmy. Z reguły firmy leasingowe przyjmują nowe pojazdy do finansowania bez większych problemów. 


Problem możesz mieć w sytuacji, kiedy Twoja firma działa od niedawna. Firma leasingowa może nie być skłonna Ci zaufać. Nie masz też historii kredytowej. 

Pomożemy Ci załatwić formalności z tym związane


Co jeśli wezmę w leasing drogi samochód?


W leasing możesz wziąć samochód o dowolnej wartości, jeśli tylko Twoja zdolność kredytowa Ci na to pozwala. 

Musisz jednak mieć na uwadze, że samochody osobowe są objęte limitem 150 000 zł wartości (225 000 dla samochodów elektrycznych), więc korzyści podatkowe z leasingu bardzo drogiego auta będą ograniczone. Regulacja miała na celu zredukowanie popytu na luksusowe samochody w celu generowania kosztów uzyskania przychodów. 


Są wprawdzie sytuacje, kiedy warto wziąć w leasing auto o wartości powyżej 150 000 zł. Limitowi podlega bowiem część kapitałowa raty leasingowej. Część odsetkową odliczasz w całości. Nadal również leasing wychodzi kosztowo lepiej niż np. kredyt. Łatwiej też udźwignąć koszty leasingu operacyjnego, niż zakupu auta za gotówkę. 


W przypadku leasingu finansowego dokonujesz odpisów amortyzacyjnych i do nich również odnosi się limit 150 000 zł. Nie dotyczy ich jednak limit 75% w przypadku leasingu samochodu na użytek mieszany. 


Leasing auta używanego - jaki maksymalny wiek pojazdu?


Każda firma leasingowa ma odrębne wytyczne dotyczące charakterystyki pojazdu używanego, który można wziąć w leasing. Jeśli chodzi o leasing samochodów używanych. Czasem jest to sam wiek pojazdu, a czasem jest to wiek, jaki pojazd osiągnie na koniec umowy. 


 • Idea Getin Leasing - dopuszczalny wiek pojazdu leasingowanego 8 lat,
 • PKO Leasing - maksymalny wiek pojazdu w momencie podpisywania umowy to 8 lat, a na koniec umowy - 10 lat (8-letnie auto możesz wziąć w leasing na maksymalnie dwa lata),
 • Alior Leasing - w tej firmie leasingowej maksymalny wiek pojazdu w dniu zakończenia umowy to 12 lat,
 • SGB Leasing - firma finansuje leasing na auta maksymalnie 8-letnie w momencie zakończenia umowy leasingu.
 • EFL - pojazd musi być nie starszy niż 10 lat w dniu zakończenia umowy leasingowej, Leasing aut używanych jest tańszy w kontekście całej wartości umowy, ale kosztowo w przeliczeniu na wartość pojazdu może wychodzić mniej korzystnie. 


Niezależnie od pojazdu, w leasingu musisz mieć ubezpieczenie


Nieważne, czy to jest leasing auta używanego czy nowego, leasing operacyjny czy leasing konsumencki - pojazd musi mieć odpowiednie ubezpieczenie. I to od firmy leasingowej zależy, jakie ubezpieczenie wolno Ci kupić.


Masz dwie możliwości:

 • wziąć ubezpieczenie z leasingu (w pakiecie),
 • kupić je we własnym zakresie. 


Wybór rozwiązania powinien zależeć od Twojej sytuacji finansowej i czasowej. Jeśli zależy Ci na minimum formalności i wygodzie, zostaw ubezpieczenie w rękach finansującego. Wiedz jednak, że najprawdopodobniej przepłacisz za ubezpieczenie. Z doświadczenia wiemy, że w 8 na 10 przypadków korzystniej wychodzi ubezpieczenie indywidualne. 


Leasing będzie od Ciebie wymagał spełnienia określonych warunków:

 • pełnego pakietu OC, AC/KR, NNW, 
 • stałej sumy ubezpieczenia, 
 • zniesionych udziałów własnych w szkodzie,
 • zniesionej amortyzacji, 
 • zniesionych franszyz, 
 • umieszczenia finansującego jako ubezpieczonego. 


Pomożemy Ci wybrać takie ubezpieczenie, które leasing zaakceptuje bez mrugnięcia okiem, a wyjdzie Ci taniej niż u nich. 

 Aureus  Sp. z o.o.

NIP 631 264 4058

REGON 242 799 493

Biuro Gliwice

ul. Pionierów 8,

44-117 Gliwice


Biuro Tarnobrzeg

Al. Warszawska 227/B

lok BA 01,

Tarnobrzeski Park Przemysłowo-Technologiczny

39-400 Tarnobrzeg


Biuro Andrychów

ul. Fabryczna 3b,

34-120 Andrychów


Oddział Północ

Kartuzy

ul. Kościuszki 27

83-300 Kartuzy

tel. +48 690 016 356

polnoc@aureus.pl