aureus_logo-new
Podsumowanie zmian dla kierowców w 2022 r.

2022 r. był ciekawy z punktu widzenia kierowców. Dużo się działo, weszło wiele poważnych zmian, co dało również sporo powodów do niezadowolenia. Ogólnie - będziemy płacić więcej. Za co?


Zapraszamy do lektury. 


Zmiany Nowego Ładu dotyczące rozliczania podatku dochodowego za auta w leasingu


Nowy Ład był głównym tematem w branży księgowych i doradców podatkowych. Nowe przepisy wprowadziły tyle chaosu, że nawet pracownicy Urzędów Skarbowych zaczęli się gubić. 


Od 2022 r. jeżeli sprzedasz po wykupie samochód, który był wcześniej leasingowany, to zapłacisz należny podatek tak, jakby sprzedaż auta stanowiła przychód przedsiębiorstwa. Aby nie zapłacić podatku, musisz użytkować auto co najmniej 6 lat po wykupie. 


Albo przepisać darowizną na bliską osobę. 


Zmiana taryfikatora mandatów od początku roku


Do 2022 r. maksymalna wysokość mandatu wynosiła 500 zł. Na tym sprawa się nie kończyła, ponieważ kontrolujący mógł dodatkowo skierować sprawę do sądu, ale nadal - 500 zł wydawało się śmiesznie niską kwotą w odniesieniu do niektórych poważniejszych wykroczeń drogowych. Dzisiaj maksymalna kara za wykroczenia drogowe może sięgnąć nawet 30 000 zł. 


Wprowadzenie mandatów za wjazd do Stref Czystego Transportu


W maju 2022 r. gruchnęła wieść, że za brak nalepki oznaczającej normy spalania będzie mandat 500 zł. Dotyczy to projektów utworzenia Stref Czystego Transportu w niektórych miastach w Polsce. 


Prawo weszło, choć pierwsze Strefy Czystego Transportu powstaną dopiero w 2023 r. 


Od 17 czerwca ubezpieczyciele mają dostęp do informacji o punktach karnych i mandatach


O tej zmianie mówiło się od jakiegoś czasu, tym bardziej że na Zachodzie to już funkcjonuje w kilku krajach. Zdaniem Ustawodawcy kierowcy, którzy notorycznie łamią przepisy, stwarzają większe ryzyko na drodze, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w stawce za OC. 

Z tego też powodu ubezpieczyciele zyskali dostęp do bazy CEPIK 2.0, gdzie mogą te dane sprawdzić. 


Allianz wchłonął Avivę


Aviva była obecna na polskim rynku ubezpieczeniowym od 1992 r., gdzie do 2009 r. działała pod nazwą Commercial Union. Aviva miała w ofercie ubezpieczenia aut, nieruchomości, firm i życia. 

26 marca Allianz Polska ogłosił zakup spółki Aviva w Polsce za 2,5 miliarda złotych. 1 lipca 2022 r. miała miejsce fuzja prawna tych dwóch podmiotów i Aviva oficjalnie zniknęła z Polskiego rynku. 

Klienci Avivy mogą kierować swoje zapytania do grupy Allianz. 


Kolejne zmiany Kodeksu drogowego od 17 września


17 września wszedł w życie przepis uzależniający usunięcie punktów karnych od opłacenia mandatu. 

Zmianie uległa też definicja chodnika, co wywołało sporo kontrowersji. 

Również 17 września weszły w życie przepisy o podwójnie płatnej recydywie za niektóre wykroczenia drogowe, np. przekroczenie prędkości o ponad 31 km/h, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzanie na przejściu czy omijanie pojazdu, który tego pierwszeństwa ustępuje. 


Nie trzeba zmieniać tablic rejestracyjnych dla auta zarejestrowanego w Polsce


Przed zmianami stare tablice mogły zostać na aucie, jeśli kupujący i sprzedający mieszkali w tym samym powiecie lub mieście na prawach powiatu. Dzisiaj wystarczy, żeby pojazd był zarejestrowany na terytorium RP, a przy rejestracji zaoszczędzisz 80 zł, zachowując stare tablice. 


Konfiskata pojazdów za prowadzenie po alkoholu


Prezydent Andrzej Duda podpisał kontrowersyjną ustawę umożliwiającą konfiskatę pojazdu, jeśli kierowca znajdował się pod wypływem alkoholu. Stracisz auto, jeśli wsiądziesz za kierownicę, mając ponad 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. 

Twoje auto zostanie skonfiskowane również wtedy, gdy mając przynajmniej 0,5 promila alkoholu spowodujesz wypadek lub będzie to recydywa. 

Wątpliwości kierowców budzi sytuacja, gdy pojazd ma kilku właścicieli albo nie jest własnością kierowcy. Na stronie prezydenta czytamy o nawiązce w wysokości od 5 000 zł do 100 000 zł.

Mimo to środowisko prawnicze podnosi naruszenie Konstytucji.


Nowe wytyczne KNF na temat wysokości składek za ubezpieczenie auta


Cena obowiązkowego OC spada rokrocznie od 2017 r. Obecnie średnia cena OC wynosi poniżej 500 zł, a najtańsze polisy można dostać poniżej 300 zł nawet na samochody z silnikami dwulitrowymi i więcej. 


W skrajnym przypadku towarzystwo ubezpieczeniowe Wiener wystawiło polisę OC za 280 zł na prawie sześciolitrowego Chevroleta Corvette (Źródło: https://rankomat.pl/samochod/najtansza-polisa-na-sportowy-samochod-oc-za-460-zlotych).

Środowisko ekspertów branży ubezpieczeniowej alarmuje, że tak dłużej być nie może. Krokiem w stronę normalizacji stawek za OC miały być wprowadzone 1 listopada 2022 r. nowe wytyczne KNF ds. likwidacji szkód komunikacyjnych. 

Niestety, to oznacza, że najprawdopodobniej ubezpieczenie samochodu będzie droższe. O ile? Kiedy? Tego jeszcze nie wiadomo. 


Dwie podwyżki kary za brak OC w 2023 r.


Kara za brak OC jest uzależniona od wysokości minimalnej płacy brutto, która to wzrośnie dwukrotnie w 2023 r. Od stycznia do 3490 zł i od lipca do 3600 zł. 

Co za tym idzie, kary za przerwę w OC wyniosą:


Do lipca:

Rodzaj pojazdu

Do 3 dni

3-14 dni

Ponad 14 dni

Osobowy

1400 zł

3490 zł

6980 zł

Ciężarowy

2090 zł

5240 zł

10 470 zł

Inny

230 zł

580 zł

1150 zł

Od lipca:

Rodzaj pojazdu

Do 3 dni

3-14 dni

Ponad 14 dni

Osobowy

1440 zł

3600 zł

7200 zł

Ciężarowy

2160 zł

5400 zł

10 800 zł

Inny

240 zł

600 zł

1150 zł