aureus_logo-new
Ubezpieczenie pompy ciepła. Czy polisa na dom ją obejmuje?

Dla wielu osób pompa ciepła to ogromny wydatek. Dla innych - inwestycja. Zainstalowana pompa ciepła najpierw generuje oszczędności, dzięki czemu zaczyna się spłacać, a potem już na siebie zarabia.  Pod warunkiem że działa i jest na swoim miejscu. 

Pompa ciepła kosztuje od ok. 20 tysięcy zł do 50-60 tysięcy zł. Awaria lub kradzież pompy ciepła to utrapienie porównywalne z awarią czy kradzieżą samochodu, tym bardziej że oba mają podobną wartość. Dlatego, podobnie jak samochód, warto ją dodatkowo ubezpieczyć. 

 

Ubezpieczenie pompy ciepła od zdarzeń losowych

 

Pompę ciepła instalujemy na zewnątrz. Oznacza to, że sprzęt jest narażony na całą gamę nieszczęśliwych zdarzeń:

 

 • zalanie, 
 • uderzenie pioruna, 
 • upadek drzewa, 
 • zniszczenie przez gryzonie, 
 • urwanie przez wiatr. 

 

Ubezpieczenie pompy ciepła od tych zdarzeń to pierwszy krok. Tutaj musisz jednak zadbać o to, by katalog zdarzeń w Twojej polisie obejmował poszczególne przypadki. 

 

Podczas zakupu ubezpieczenia sprawdź jego warunki, w szczególności paragraf z wyłączeniami ochrony ubezpieczeniowej. Nie chcesz się dowiedzieć po awarii, że Twoja polisa nie obejmuje akurat tego konkretnego zdarzenia. 

Ubezpieczenie pompy ciepła od kradzieży

 

Pompa ciepła może stanowić łakomy kąsek dla złodziei, dlatego oprócz ubezpieczenia od zdarzeń losowych, postaraj się o ubezpieczenie od kradzieży. 

 

Zwróć tutaj uwagę na kilka rzeczy. Jeśli dom jest w budowie, posesja nie jest ogrodzona, nie masz kamer, ani nawet psa, Twoja pompa ciepła będzie o wiele bardziej narażona na kradzież. Warto zadbać choćby o podstawowe zabezpieczenia antykradzieżowe. 

Po pierwsze, to może zniechęcić złodziei. Po drugie, im więcej takich zabezpieczeń masz, tym niższą składkę za ubezpieczenie od 

kradzieży zapłacisz, ponieważ ryzyko kradzieży jest niższe. 

 

Ubezpieczenie nieruchomości all risk - czy warto?

 

Ubezpieczenie all risk, potocznie zwane ubezpieczeniem od wszystkich ryzyk lub od ryzyk nienazwanych, to dobry wybór, kiedy chcesz mieć pewność, że Twoja polisa pokryje szkody praktycznie w każdych okolicznościach. 

 

Gdy masz takie ubezpieczenie, wystarczy, że zadbasz o to, aby nie wystąpiły zdarzenia określone w wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela. Należą do nich głównie:

 

 • wina umyślna, 
 • rażące niedbalstwo,
 • zaniedbanie konserwacji, 
 • użytkowanie urządzeń niezgodnie z przeznaczeniem lub pod wpływem substancji odurzających, 
 • błędów w sztuce budowlanej, 
 • prowadzenia prac budowlanych bez uprawnień lub pozwoleń,
 • naturalne zużycie. 

 

Unikając tych wyłączeń w ubezpieczeniu all risk, zyskujesz pewność, że cokolwiek trafi Twoją pompę ciepła, otrzymasz za nią odszkodowanie. 

 

Jakie ubezpieczenie pompy ciepła wybrać?

 

Przyjrzeliśmy się wiodącym firmom ubezpieczeniowym w Polsce i sprawdziliśmy ich oferty ubezpieczenia nieruchomości. 

 

W PZU pompę ciepła możesz ubezpieczyć przy ubezpieczeniu domu. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia mieści się ona w kategorii ruchomości domowych. 

 

W Warcie z kolei ubezpieczenie pompy ciepła jest przy ubezpieczeniu murów i elementów stałych. Zgodnie z definicją pompa ciepła jest urządzeniem montowanym na stałe, którego nie da się zdemontować bez użycia narzędzi. 

 

Warta oferuje dwa rodzaje ubezpieczenia nieruchomości - zwykłe i komfortowe. W tym drugim ubezpieczony zyskuje ochronę all risk.

 

Firma Uniqa ma dedykowane ubezpieczenie dla instalacji OZE, czyli fotowoltaiki i pomp ciepła - Źródła Zielonej Energii. W warunkach tego ubezpieczenia masz:

 

 • ubezpieczenie all risk lub od ryzyk nazwanych,
 • możliwość wyboru sumy ubezpieczenia od 1000 zł do 300 000 zł, 
 • zwrot kosztów zakupu energii elektrycznej za 3 miesiące,
 • objęcie ochroną ubezpieczeniową domu jednorodzinnego, domu w budowie, domku letniskowego, a także instalacji umieszczonej na posesji. 

 

Generali Agro także ma w ofercie polisę ubezpieczeniową skrojoną dla posiadaczy instalacji OZE. W jej ramach firma obejmie ochroną:

 • instalacje fotowoltaiczne o mocy do 150 kWt, 
 • pompy ciepła o mocy do 300 kWt. 

 

Wśród ryzyk znajdują się zdarzenia losowe i żywioły, czyli zalanie, wiatr, grad itd., kradzież, wandalizm i pogryzienie przez kuny. Oprócz tego Generali zwróci pieniądze za prąd, który nie został wyprodukowany z powodu awarii, a jeśli z powodu słabego usłonecznienia instalacji produkcja prądu spadnie, Generali pokryje różnicę. Aureus  Sp. z o.o.

NIP 631 264 4058

REGON 242 799 493

Biuro Gliwice

ul. Pionierów 8,

44-117 Gliwice


Biuro Tarnobrzeg

Al. Warszawska 227/B

lok BA 01,

Tarnobrzeski Park Przemysłowo-Technologiczny

39-400 Tarnobrzeg


Biuro Andrychów

ul. Fabryczna 3b,

34-120 Andrychów


Oddział Północ

Kartuzy

ul. Kościuszki 27

83-300 Kartuzy

tel. +48 690 016 356