aureus_logo-new

„Polski Ład” a leasing samochodów od 1 stycznia 2022 roku.


Leasing operacyjny jest jedną z najczęstszych i najchętniej wybieranych przez Klientów form finansowania zakupu samochodów; popularną zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Nic dziwnego, że rewolucja podatkowa, którą przyniósł nam „Polski Ład”, spowodowała wiele pytań i wątpliwości – czy leasing operacyjny samochodów nadal będzie tak korzystny? W tym artykule odpowiemy na najczęściej pojawiające się pytania, które słyszymy od naszych Klientów.

Leasing samochodów do 31.12.2021 roku


Nowy samochód osobowy możemy zamortyzować w ciągu 5 lat. Jeśli jednak pojazd weźmiemy w leasing, na np. 24 miesiące, wówczas jego zakup będziemy mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu już po 2 latach. Jest to znacznie korzystniejsza opcja, która sprawia, że wiele firm właśnie poprzez leasing operacyjny finansuje zakup samochodów służbowych dla swoich pracowników. Do czasu wejścia w życie przepisów „Polskiego Ładu” spółki cywilne i jednoosobowe działalności gospodarcze mogły optymalizować zakup samochodu w leasingu operacyjnym: w momencie spłaty ostatniej raty leasingowej samochód wprowadzany był do ewidencji środków trwałych, a więc stawaliśmy się jego rzeczywistym właścicielem. Jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki cywilne mogły wykupić samochód, ale nie musiały wprowadzić go do ewidencji środków trwałych. Pozwalało to na późniejszą - po 6 miesiącach – sprzedaż samochodu. Była to korzystna transakcja, ponieważ nie była ona obciążona żadnymi podatkami – z wyjątkiem podatku od czynności cywilnoprawnych.

Leasing samochodów od 01.01.2022 roku

Od wejścia w życie przepisów „Polskiego Ładu” taka sprzedaż z majątku prywatnego, jeżeli samochód (lub inny przedmiot) był wcześniej leasingowany w ramach działalności gospodarczej, nie będzie już mogła być tak rozliczana. Nawet jeśli wcześniej leasingowany samochód został przez nas wykupiony, nawet jeśli nie wprowadzimy go do ewidencji środków trwałych, sprzedaż takiego pojazdu będzie traktowana jakby pochodziła z działalności gospodarczej. To oznacza konieczność zapłacenia przez nas podatków, np. VAT (jeśli jesteśmy VATowcem), podatku dochodowego. Należy przy tym pamiętać, ze standardowo wartość wykupu nie jest wysoka, w konsekwencji tak naprawdę zapłacimy podatek od ceny sprzedaży. Takie kwalifikowanie pojazdu jako należącego do działalności gospodarczej będzie obowiązywało przez 6 lat. Przepis ten dotyczy środków trwałych nabytych po 31.12.2021 roku.

Przychód ze sprzedaży pojazdu zakupionego na firmę na drodze umowy leasingowej, po wykupieniu go przez właściciela firmy jako majątek osobisty, będzie uznawany za przychód z działalności gospodarczej firmy, jeżeli między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu w którym samochód zostanie wycofany z działalności i dniem jego sprzedaży nie upłynie 6 lat. Wniosek – aby sprzedający nie musiał płacić podatku od dochodu ze sprzedaży w ramach działalności powinien poczekać 6 lat od wycofania samochodu z firmy.

Podatku nie będzie trzeba uiszczać w sytuacji gdy po wykupie samochód będzie użytkowany przez minimum 6 lat lub oddany w tym czasie bliskiej osobie (rodzicom, małżonkom, dzieciom lub wnukom) w przedmiocie darowizny.

Prognozujemy, że od bieżącego roku wzrośnie popularność umów leasingowych z minimalną opłatą wstępną, niskimi ratami oraz wysokim wykupem zbliżonym do wartości rynkowej pojazdu. Leasing nadal pozostaje bardzo korzystnym sposobem zakupu samochodu: nie obniża zdolności kredytowej przedsiębiorcy, nie wymaga dużego kapitału, łatwo jest go uzyskać i nadal pozostaje relatywnie tani.


Aureus  Sp. z o.o.

NIP 631 264 4058

REGON 242 799 493

Biuro Gliwice

ul. Pionierów 8,

44-117 Gliwice


Biuro Tarnobrzeg

Al. Warszawska 227/B

lok BA 01,

Tarnobrzeski Park Przemysłowo-Technologiczny

39-400 Tarnobrzeg


Biuro Andrychów

ul. Fabryczna 3b,

34-120 Andrychów


Oddział Północ

Kartuzy

ul. Kościuszki 27

83-300 Kartuzy

tel. +48 690 016 356