aureus_logo-new

Dopłaty dla przedsiębiorców do aut elektrycznych w leasingu. Jakie obowiązują warunki i jak otrzymać dopłatę?


Rynek samochodów elektrycznych w Europie Zachodniej rozwija się bardzo dynamicznie. W Polsce wzrost liczby aut tego rodzaju nie jest tak duży, ale eksperci przewidują, że dzięki programom dopłat może się to zmienić. Po wielu miesiącach oczekiwania ruszył bowiem rządowy program „Mój elektryk”. Sprawdź, jakie obowiązują w nim warunki i jak można otrzymać dopłaty do elektryków.

Dopłaty do aut elektrycznych – kto i do kiedy może skorzystać z programu?


Program „Mój elektryk” wystartował w listopadzie 2021 roku jako trzeci i ostatni komponent projektu wspierającego rozwój elektromobilności w Polsce, po wcześniejszym zapewnieniu dotacji dla nabywców indywidualnych oraz włączeniu do programu firm leasingowych i banków. W jego ramach przedsiębiorcy i instytucje publiczne mogą otrzymać państwowe dopłaty do aut elektrycznych. Celem uruchomienia programu jest obniżenie wykorzystania paliw emisyjnych w transporcie, a tym samym zmniejszenie bądź uniknięcie zanieczyszczeń powietrza. Upowszechnienie aut EV poprawi jakość powietrza w kraju. Szacuje się, że komunikacja, w tym szczególnie transport drogowy, odpowiada za 15% emisji toksycznych związków chemicznych i gazów cieplarnianych w Polsce.


Program jest organizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o bezzwrotne dotacje do aut elektrycznych i napędzanych wodorem do 30 września 2025 roku, o ile wcześniej budżet programu nie ulegnie wyczerpaniu. NFOŚiGW przeznaczył na dopłaty do aut elektrycznych dla przedsiębiorców, instytucji publicznych, samorządów i innych podmiotów aż 600 milionów złotych. Suma ta dotyczy nie tylko leasingu, ale też wynajmu bądź zakupu pojazdu. Jak zapewniają twórcy programu, w przypadku dużego zainteresowania dopłatami istnieje możliwość zasilenia budżetu dodatkowymi środkami.


Dopłaty do leasingu przysługują: firmom, stowarzyszeniom, instytutom badawczym, jednostkom sektora finansów publicznych, spółdzielniom, fundacjom, rolnikom indywidualnym, a także kościołom i innym związkom wyznaniowym.

Jak działa program dopłat do elektryków?


Dopłatami do leasingu samochodów elektrycznych objęte są pojazdy zeroemisyjne kategorii M1, czyli auta osobowe służące do przewozu maksymalnie 8 osób, a także pojazdy kategorii N1, tj. auta dostawcze o masie do 3,5 tony.


Dopłaty do elektryków „Mój elektryk” to program wymagający minimum formalności. Przedsiębiorca zainteresowany dofinansowaniem składa wniosek w odpowiedniej firmie leasingowej. Jedyną instytucją finansową upoważnioną do realizacji programu jest Bank Ochrony Środowiska, który podpisuje umowy z firmami leasingowymi w ramach programu „Mój elektryk”. Obecnie instytucja podpisała umowy z kilkoma firmami, takimi jak m.in. Volkswagen Financial Services, LeasePlan czy Arval – Aureus współpracuje W szczególności z Arval i LeasePlan. Wniosek o dopłaty do leasingu samochodów elektrycznych należy złożyć w wybranej firmie leasingowej, która podpisała umowę z BOŚ. W Aureus taki wniosek przygotowujemy i składamy za naszych klientów.

Ile wynosi dopłata do leasingu?


Dopłata do leasingu wynosi tyle samo, co w przypadku indywidualnych zakupów. Zamiast jednak progu dotyczącego liczby dzieci w gospodarstwie domowym, ustawodawca wprowadził próg związany z deklarowanym przebiegiem rocznym pojazdu. W przypadku samochodu osobowego z rocznym przebiegiem wynoszącym do 15 000 kilometrów dopłata do leasingu to 18 750 złotych. W przypadku przebiegu powyżej 15 000 km dopłaty do aut elektrycznych wynoszą natomiast 27 000 zł. Maksymalna wartość samochodu, na który można uzyskać dofinansowanie, wynosi 225 000 zł netto lub 225 brutto w przypadku firm nie mających możliwości odliczenia VAT, a więc w przypadku firm odliczających 100% VAT jest to 276 750 brutto lub 250 875 brutto w przypadku firm rozliczających połowę VAT-u.


Wspomniany próg dotyczy także pojazdów dostawczych. I tak w przypadku aut do 3,5 tony o przebiegu rocznym wynoszącym maksymalnie 20 000 kilometrów można zyskać dopłaty do elektryków w wysokości maksymalnej 20% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 50 000 złotych. W przypadku pokonania ponad 20 000 km w ciągu roku można zyskać dopłaty do leasingu samochodów elektrycznych w sumie maksymalnie 70 000 zł, czyli do 30% kosztów kwalifikowanych.


Dopłaty do elektryków w leasingu są przeznaczone w całości na spłatę kapitału. Dofinansowanie pozwala zatem obniżyć miesięczną ratę za pojazd EV w średniej wysokości od 300 do nawet 800 złotych.

Dopłaty do leasingu samochodów elektrycznych dla firm – czy program odniesie sukces?


Zdaniem specjalistów program „Mój elektryk” może znacząco poprawić sytuację na rynku pojazdów EV w Polsce. Aktualnie ponad 70% nowych samochodów kupowanych w naszym kraju to auta nabywane w leasingu albo na wynajem długoterminowy. Popularność tej formy finansowania wynika z różnych przyczyn, w tym zwłaszcza wysokich cen nowych aut – średni koszt samochodu kompaktowego przekroczył już dawno 120 000 zł, a ceny elektryków są jeszcze wyższe. Jak wynika ze statystyk, udział zakupów firmowych w segmencie pojazdów elektrycznych wynosi obecnie ok. 90%. NFOŚiGW szacuje, że przedsiębiorcy wynajmują bądź leasingują średnio cztery na pięć nowych aut w kraju. Biorąc pod uwagę te wskaźniki i szacunki, przyjmuje się, że dzięki dopłatom do aut elektrycznych dla przedsiębiorców liczba takich pojazdów na polskich drogach może się znacząco zwiększyć.

Aureus  Sp. z o.o.

NIP 631 264 4058

REGON 242 799 493

Biuro Gliwice

ul. Pionierów 8,

44-117 Gliwice


Biuro Tarnobrzeg

Al. Warszawska 227/B

lok BA 01,

Tarnobrzeski Park Przemysłowo-Technologiczny

39-400 Tarnobrzeg


Biuro Andrychów

ul. Fabryczna 3b,

34-120 Andrychów


Oddział Północ

Kartuzy

ul. Kościuszki 27

83-300 Kartuzy

tel. +48 690 016 356