aureus_logo-new

Samochód poleasingowy – zakup, a kwestie prawne

Zakup samochodu poleasingowego – o czym należy pamiętać?

Auto w leasingu? Tak, ale co z kwestią własnościową?

Wielu leasingobiorców zadaje sobie podstawowe pytanie co stanie się z jego samochodem po zakończeniu umowy. Jedną z opcji jest oczywiście powrócenie do obiegu motoryzacyjnego, nierzadko w bardzo atrakcyjnej cenie. Jednak, aby nie wpakować się w zbędne i wygórowane koszty potencjalny nabywca powinien zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim na prawne kwestie transakcji.

Tak naprawdę samochody poleasingowe stanowią dużą grupę wszystkich pojazdów. Dzieje się tak oczywiście głównie za sprawą wyróżniających je cen, jak również ogólnej atrakcyjności takiego rozwiązania. Samochody poleasingowe stanowią dosyć sporą podgrupę pojazdów używanych, których stan określany jest jako co najmniej dobry. Ta grupa pojazdów nie jest bowiem etykietowana negatywną sprawnością. Wręcz przeciwnie. Oczywiście wszystko jest w rękach leasingobiorcy, który decyduje o tym, czy dany pojazd pozostanie w danej firmie, czy też wraca do rynku wtórnego.

Samochód po leasingu od osoby prowadzącej jednoosobową działalność

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą przeważnie związana jest z leasingiem jednego pojazdu. W większości przypadków leasingobiorca wykupuje pojazd zaraz po zakończeniu umowy, a następnie sprzedaje go w cenie rynkowej. Jednakże cena ta dla potencjalnego nabywcy jest zbyt wygórowana w porównaniu do większości poleasingowych pojazdów. Natomiast kiedy podejmie decyzję o odczekaniu minimum 6 miesięcy może sprzedać pojazd bez VAT-u na zasadach zwykłej transakcji między osobami prywatnymi.

Auto poleasingowe bezpośrednio od firmy leasingowej

Co dzieje się z samochodami, których umowa leasingowa dobiegła końca?

Jeśli umowa leasingowa się skończy, a użytkownik nie wykupi samochodu wówczas pojazd wraca do leasingobiorcy. Przeważnie cały proces wygląda tak, że firm leasingowa sprzedaje samochody po niższej cenie rynkowej, bądź znowu oddaje je do leasingu. Oczywiście drugi wariant dla potencjalnego leasingobiorcy wydaje się być korzystniejszy.

Wartość rat określa wówczas właśnie leasingobiorca co w konsekwencji daje cenę niższą niż ta rynkowa. Leasingobiorca minimalizuje wszystkie formalności związane z przedmiotem leasingu. Ponadto ma możliwość indywidualnego ustalenia warunków umowy. Faktem jest, że taka opcja pozwoli nabyć używany samochód w dobrym stanie za niewielką cenę.

Czy to się naprawdę opłaca?

Bardzo często osoby, które chcą nabyć samochód poleasingowy zastanawiają się, czy będzie to zwyczajna transakcja – podobna do zwykłego zakupu. W rzeczywistości tak jest. Osoba chcąca nabyć samochód poleasingowy zrobi to w zwyczajny sposób – dokładnie tak samo jakby chciała kupić auto używane drogą prywatną. Istnieją jednak pewne różnice wynikające z celowości kupowanego pojazdu. To znaczy w zależności od kogo i w jakim celu chcemy nabyć samochód możemy zauważyć pewne drobne różnice.

W przypadku, kiedy chcielibyśmy kupić używany samochód dla swojej firmy możemy odkupić auto bez pomocy pośredników, bezpośrednio od przedsiębiorstwa chcącego pozbyć się jakiejś części floty. Natomiast w sytuacji, kiedy chcielibyśmy kupić samochód przeznaczony tylko do celów prywatnych najlepszym rozwiązaniem będzie zawarcie transakcji z osobą, która już wykupiła pojazd po zakończonym leasingu (zobacz też: leasing nowego auta).

Warto dodatkowo pamiętać o szczegółach oferty. W przypadku samochodów poleasingowych jedną z najważniejszych kwestii będzie ich stan techniczny, ale oczywiście nie tylko. Podsumowując – dla klienta, który nie jest w stanie zapłacić za samochód jednorazowo doskonałą opcją będzie wzięcie pojazdu w leasing.