aureus_logo-new
Dlaczego firmy leasingowe nie akceptują polis z niektórych towarzystw ubezpieczeniowych?

Niektóre firmy leasingowe akceptują każdą polisę ubezpieczeniową, o ile spełnia warunki określone w umowie leasingowej. Inne, jak PKO Leasing, podają listę towarzystw ubezpieczeniowych, których polisy są akceptowane, ale lista obejmuje wszystkie firmy ubezpieczeniowe w Polsce. Jeszcze inne podają krótką listę ubezpieczycieli, gdzie możesz udać się po ubezpieczenie poza pakietem.


Dlaczego niektóre firmy leasingowe akceptują jedynie wybranych ubezpieczycieli? Odpowiadamy.


Umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym


To najprostsze wyjaśnienie układu. Jan Kulczyk powiedział: “Biznes to relacje między ludźmi nie liczby, gdyby było inaczej, najbogatsi byliby matematycy”.

Kiedy szukasz klientów na swoje produkty lub usługi, musisz odpowiedzieć sobie na dwa pytania:


• Gdzie jest mój klient, zanim do mnie przyjdzie?

• Dokąd idzie, kiedy ode mnie wychodzi?


Dla firm ubezpieczeniowych odpowiedzią na pierwsze pytanie jest leasing. Każdy przedsiębiorca czy osoba fizyczna starający się o finansowanie zakupu pojazdu będzie potrzebować ubezpieczenia na ten pojazd.


Nie może to być byle jakie ubezpieczenie. Obowiązkowe OC i okrojone AC Mini nie wystarczy. To musi być pełny pakiet bez pomniejszenia wartości odszkodowania, ze stałą sumą ubezpieczenia i naprawą w warsztacie.


Drogi pakiet, który dużo kosztuje.


Nic więc dziwnego, że towarzystwo ubezpieczeniowe rozmawia z firmą leasingową, i namawia ją do wysyłania klientów właśnie do niej.


Prestiż towarzystwa ubezpieczeniowego


Na rynku ubezpieczeniowym w Polsce mamy blisko 30 firm oferujących ubezpieczenia komunikacyjne. Niektóre jak PZU, Warta czy Hestia mają polskie korzenie i są obecne na naszym rynku od kilku dekad.

Inne, jak Trasti, Euroins czy Wefox dopiero na ten rynek weszły. Ich udział w rynku ubezpieczeń komunikacyjnych często wynosi poniżej 1%.


Klienci jeszcze im nie ufają. Potencjalni kontrahenci (w tym firmy leasingowe) też nie. Nie wiadomo, czy utrzymają się na rynku dostatecznie długo, by zbudować silną, stabilną pozycję, czy popełnią błędy i stracą zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego jak niegdyś Gefion.


Bezproblemowa likwidacja szkody


Duże towarzystwa ubezpieczeniowe przykładają większą wagę do jakości obsługi szkody, niż mniejsze, które z uwagi na niższy udział w rynku mogą uważniej oglądać każdą złotówkę wypłacanego odszkodowania.


Nie musi to być wprawdzie regułą. Znane są przypadki, kiedy duże towarzystwo ubezpieczeniowe poszło z klientem na wojnę o małe odszkodowanie. Nie jest też czymś wyjątkowym szybka i sprawna likwidacja szkody przez mniejsze towarzystwo.


Nie jest to regułą, ale regułą jest, że duży więcej może. Trafiają się sprawy o naprawdę wysokie odszkodowania, wokół których robi się szum medialny, a wypłata odszkodowania i wzorcowa likwidacja stwarza okazję do zbudowania pozytywnego wizerunku marki.


Jakiego ubezpieczyciela wybrać przy leasingu?


Niekiedy przy umowie leasingu wybór ubezpieczyciela jest niejako narzucony. Na samym początku leasing będzie próbował przekonać Cię do ubezpieczenia w pakiecie.


To wygodna i szybka opcja, ale z perspektywy finansowej przeważnie nieopłacalna. Leasing zarabia na tych ubezpieczeniach, więc w ich interesie jest sprzedać jak najdroższą polisę.


W Aureus wybierzemy ubezpieczenie Twojego auta w leasingu, które będzie najlepsze dla Ciebie.


Czytaj więcej: Ubezpieczenie samochodu w leasingu - jak kupić? Jak rozliczyć?


Wybierz swojego ubezpieczyciela


Wybór firmy ubezpieczeniowej to niejednokrotnie wybór na resztę życia. Jak powiedział Kraszewski: “Ludzie nie lubią zmian, nawet na lepsze”. Tak długo, jak firma ubezpieczeniowa będzie dobrze załatwiać Twoje sprawy, tak długo w niej zostaniesz.


Nieraz wystarczy jedna dobrze zlikwidowana szkoda, by klient był skłonny nawet przepłacić za ubezpieczenie u niej.


Wybierz swojego agenta ubezpieczeniowego


Wejście na rynek ubezpieczeń jest zawsze trudne dla początkujących agentów ubezpieczeniowych z jednego prostego względu - jak ktoś prowadzi biznes dłużej niż rok i dobrze mu idzie, to najpewniej już ma swojego zaufanego agenta ubezpieczeniowego. Wysadzenie go z siodła jest trudne i najczęściej oznacza czekanie, aż tamten agent się potknie, co może nigdy nie nastąpić.


Widzimy to po naszych klientach, którzy często opowiadają nam, że ten czy tamten agent ubezpieczeniowy próbował ich podebrać, ale odmówili.


Dlatego przy wyborze ubezpieczyciela do leasingu, jeśli nie masz swojej preferowanej firmy ubezpieczeniowej, udaj się do swojego agenta.


Nadal nie wiesz? Spytaj w Aureus


Jeżeli nie masz sprawdzonej firmy ubezpieczeniowej, która dba o Twoje interesy do lat, i nie masz też zaufanego agenta ubezpieczeniowego, spytaj nas.


Od ponad 15 lat doradzamy firmom, jak wziąć leasing, żeby wyszło korzystnie. Znamy temat z obu stron - wiemy, jakiego ubezpieczenia chce każda firma leasingowa, kiedy się to opłaca, a kiedy nie.


Zasugerujemy Ci ubezpieczenie dobre dla Ciebie, a nie dla nas, bo to nie my będziemy tym samochodem jeździć.

Naszym strategicznym partnerem ubezpieczeniowym jest firma PZU, odwieczny lider rynku ubezpieczeń w Polsce i marka szanowana na całym świecie. Oprócz tego od wielu lat współpracujemy z:


• Wartą, drugą największą firmą ubezpieczeniową w Polsce,

• ERGO Hestią, trzecią największą firmą,

• Generali, 11. największą firmą ubezpieczeniową na świecie,

• Benefią, członkiem grupy Vienna Insurance Group.


Aureus  Sp. z o.o.

NIP 631 264 4058

REGON 242 799 493

Biuro Gliwice

ul. Pionierów 8,

44-117 Gliwice


Biuro Tarnobrzeg

Al. Warszawska 227/B

lok BA 01,

Tarnobrzeski Park Przemysłowo-Technologiczny

39-400 Tarnobrzeg


Biuro Andrychów

ul. Fabryczna 3b,

34-120 Andrychów


Oddział Północ

Kartuzy

ul. Kościuszki 27

83-300 Kartuzy

tel. +48 690 016 356