Oprocentowanie leasingu samochodowego jest jedną z najważniejszych kwestii, decydujących o tym, ile ostatecznie będzie kosztował nas dany pojazd. Dlatego też podczas przeglądania ofert warto dokładnie przyjrzeć się tej wartości. Wiąże się ona z koniecznością udzielenia odpowiedzi na pytanie: jakie oprocentowanie leasingu wybrać? Dostępne są dwa rozwiązania – leasing ze stałym oprocentowaniem lub z oprocentowaniem zmiennym. W związku z dynamicznie zmieniającą się ostatnio sytuacją na rynku coraz częściej pada pytanie o ten pierwszy wariant. Wyjaśniamy, czy warto zdecydować się na stałe oprocentowanie leasingu.
Stałe i zmienne oprocentowanie to pojęcia znane wśród szerszego grona konsumentów przede wszystkim z rynku kredytów hipotecznych. Nie wszyscy wiedzą, że praktycznie takie same zasady dotyczą leasingu. Oprocentowanie stałe zapewnia niezmienność raty przez cały okres trwania umowy, ale sama rata zwykle jest nieco wyższa, niż w przypadku tej drugiej opcji.
Natomiast zmienne oprocentowanie leasingu zależne jest od aktualnych wskaźników WIBOR 1M (miesięczny cykl rozpatrywania stawki) lub 3M (kwartalny cykl rozpatrywania stawki), na który wpływ ma przede wszystkim poziom referencyjnych stóp procentowych. Gdy stopy są obniżane, rata leasingu zazwyczaj automatycznie maleje, ale gdy rosną – koszt comiesięcznych opłat również wzrasta.
Warto podkreślić, że domyślnym rozwiązaniem, przyjmowanym przez finansujących, jest zmienne oprocentowanie leasingu samochodowego. Jeszcze do niedawna wiele firm nie posiadało w swojej ofercie wariantu ze stałą ratą lub był on bardzo nieopłacalny w odniesieniu do opcji zmiennej. Jednak ze względu na aktualne warunki na rynku, a przede wszystkim wzrost stóp procentowych, coraz więcej podmiotów finansujących proponuje swoim klientom leasing ze stałym oprocentowaniem.
Udzielenie uniwersalnej, jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie jest możliwe. Wszystko zależy od oferty firm leasingowych, aktualnego poziomu stóp procentowych oraz perspektyw rynkowych. Oszacowanie tego, jak mogą w przyszłości kształtować się stopy procentowe i związane z nimi wskaźniki WIBOR będzie kluczowe w podjęciu decyzji o tym, które oprocentowanie leasingu samochodowego pozwoli zminimalizować koszty całej operacji.
Eksperci finansowi, pytani o to, jakie oprocentowanie leasingu warto wybrać, zazwyczaj podpowiadają, aby w sytuacji, w której stopy procentowe utrzymują się na wysokich poziomach, a sytuacja ekonomiczna sygnalizuje, że mogą one być wkrótce obniżane, decydować się na zmienne oprocentowanie leasingu. Gdy stopy po kilku tygodniach lub miesiącach spadną – rata się obniży, a leasingobiorca oszczędzi pieniądze.
Jeśli jednak stopy procentowe przed dłuższy czas utrzymują się na niskich poziomach i nic nie wskazuje na to, by taka sytuacja miała ulec zmianie, warto postawić na oferty leasingowe ze stałym oprocentowaniem. Trzeba jednak zwrócić uwagę na różnice w kosztach pomiędzy stałym a zmiennym oprocentowaniem leasingu – może okazać się ona zbyt duża, wtedy „zamrożona” rata będzie nieopłacalna.
To, z jakim oprocentowaniem leasingu podpiszemy umowę, często zależy nie tylko od przewidywań na najbliższą przyszłość, ale także indywidualnych preferencji korzystającego. Można wymienić kilka sytuacji, w których stała rata będzie po prostu wygodniejsza dla leasingobiorcy. Na takie rozwiązanie najczęściej stawiają osoby, kierujące się przede wszystkim ograniczeniem wszelkiego ryzyka – nie chcą lub nie mają czasu na analizowanie sytuacji ekonomicznej czy śledzenia decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Potrzebują psychicznego komfortu, który gwarantuje im właśnie niezmienny leasing Oprocentowanie jest w nim na stałym poziomie, więc nie muszą martwić się nawet gwałtownie wzrastającymi stopami procentowymi. Łatwiej mogą wtedy także planować swój budżet.
Wybór stałych rat będzie również dobrym rozwiązaniem dla osób, które podpisują umowę na długi okres i przewidują, że w tym czasie wskaźniki WIBOR mogą wzrosnąć. Wreszcie – niezmienne oprocentowanie leasingu może być optymalnym wyborem, kiedy różnica między kosztami w obu wariantach nie jest duża lub kwota miesięcznej raty jest wysoka (wtedy nawet delikatne zmiany w przypadku stóp procentowych mogą być bardzo odczuwalne).
Najważniejszymi zaletami zmiennego oprocentowania leasingu samochodowego są: tańsza oferta, niż w przypadku stałych rat oraz możliwość zmniejszenia się raty, gdy stopy procentowe zostaną obniżone. Taki wariant będzie więc bardzo korzystny, gdy przewidujemy, że WIBOR w dłuższym terminie zostanie utrzymany na niezmienionym poziomie lub wręcz spadnie. Na zmienne oprocentowanie decydują się najczęściej osoby, które akceptują ryzyko ewentualnych wzrostów, zawierają umowy na krótki termin lub po prostu w ofercie danej firmy finansowanie o zmiennej stopie ma bardzo atrakcyjne warunki.