aureus_logo-new
aureus_logo-new

15 lat doświadczenia w finansowaniu

Auto na raty – jakie opcje ma klient indywidualny?


Po polskich drogach jeździ prawie 30 milionów samochodów, a ponad 20 milionów Polaków ma prawo jazdy. Kto wyobraża sobie dzisiaj funkcjonowanie bez auta? W nagłych wypadkach posiadanie samochodu może uratować życie.


Mimo to trzeba dysponować sporą kwotą, aby móc kupić nowe auto. Średnia cena nowego samochodu w Polsce w 2021 r. to 136 700 zł. Jest to cena wyższa aż o 10,6%, niż w 2020 r. To 45 miesięcznych pensji brutto, a po odliczeniu ZUS i podatków (2363,56 zł) - prawie 58 pensji miesięcznych. Wielu Polaków zwyczajnie nie stać na tak duży, jednorazowy wydatek, a w niektórych przypadkach wręcz się to nie opłaca.


Nowy samochód na raty - wady i zalety


Wielu naszych klientów stoi przed tym samym dylematem, gdy planują kupić auto na raty. Wziąć samochód w kredycie samochodowym czy jednak wziąć kredyt gotówkowy? W poniższej tabeli przedstawiamy zalety kredytu samochodowego, który poza licznymi zaletami, ma de facto tylko jedną wadę - środki muszą być przeznaczone wyłącznie na pojazd.


Zalety kredytu samochodowego

Niższe oprocentowanie, a więc niższe raty

Dłuższy okres finansowania

Możliwość zastosowania rat równych, malejących lub raty balonowej

Opcja zakupu nowych i używanych aut


Samochód na raty to słodki ciężar. Z jednej strony otrzymujemy nowe auto, z drugiej jednak wiąże się to z przykrymi obowiązkami.

Części z nich nie sposób uniknąć, jak na przykład terminowe spłacanie rat kredytowych Jednakże w Aureus z niektórymi problemami możemy Ci pomóc.


Ograniczenie formalności do minimum


Kredyt samochodowy to o wiele więcej formalności niż kredyt gotówkowy. W niektórych bankach uzyskanie kredytu gotówkowego to kwestia kilku kliknięć w aplikacji mobilnej, a pieniądze są na koncie w kilkanaście minut.


Przy kredycie samochodowym jest nieco trudniej. Oczywiście również musimy posiadać zdolność kredytową, ale trzeba dodatkowo przedstawić szereg dokumentów, załatwić sprawy w urzędzie związane z zabezpieczeniem itd.


Tutaj też stoimy po stronie klienta. W momencie podpisania z nami umowy o pośrednictwo w kredycie samochodowym, klient przestaje się martwić formalnościami i czeka tylko na samochód. Wystarczy nam pełnomocnictwo.Szybka decyzja kredytowa


Powszechnie panuje przekonanie, że uzyskanie kredytu samochodowego trwa dłużej, niż zaciągnięcie kredytu gotówkowego. To nieprawda - w Aureus otrzymasz kredyt samochodowy nawet w godzinę.


Uproszczona forma kredytu pozwoli Ci odebrać środki na nowe auto jeszcze przed rejestracją. Jeżeli dodasz do tego czas, jaki Ci zaoszczędzimy, załatwiając wszystkie formalności, zysk będzie znaczący.Nowe auto na raty bez wkładu własnego


Kiedy bierzesz samochód na raty, wiele banków będzie wymagać wkładu własnego. A przecież całym sensem brania samochodu na raty jest brak większej gotówki. W Aureus wkład własny w kredycie samochodowym nie jest wymagany.


Zakup samochodu na raty, a leasing


Kupno samochodu w kredycie jest bardzo podobne do leasingu. Też masz miesięczne raty. Gdy zaś okres finansowania dobiega końca, możesz wykupić pojazd na własność.


Podstawową różnicą jest to, że w kredycie samochodowym możesz figurować w dowodzie rejestracyjnym jako właściciel pojazdu. Bank umożliwia Ci lepsze warunki spłaty zobowiązania przed czasem. Wymogi dotyczące ubezpieczenia samochodu także są niższe niż w przypadku leasingu.


Czytaj więcej: „Polski Ład” a leasing samochodów od 1 stycznia 2022 rokuLeasing dla osoby fizycznej


Czy trzeba mieć firmę, żeby wziąć auto w leasing? Nie!

Być może przerażają Cię formalności związane z leasingowaniem samochodu jako osoba prywatna. Bez obaw! Naszym celem jest uczynienie procedur finansowych możliwie prostymi i przyjemnymi dla klientów.Kredyt, leasing, a wynajem długoterminowy samochodu


Jeszcze inną opcją wartą rozważenia, jest wynajem długoterminowy samochodu. Wynajem długoterminowy auta przypomina wynajem mieszkania. Podpisujesz umowę najmu, określasz w niej warunki użytkowania mienia, po czym zaczynasz je użytkować.


Ogromną zaletą najmu długoterminowego jest możliwość rezygnacji z wpłaty wstępnej, kosztem wyższej raty miesięcznej. Firma zaproponuje Ci wewnętrzny pakiet ubezpieczenia, wymianę opon i serwis. Ewentualnie możesz wziąć na siebie te obowiązki w zamian za niższą ratę.


Procedura wynajmu długoterminowego jest o wiele prostsza, niż w przypadku leasingu czy kredytu, ale też trzeba mieć wystarczającą zdolność kredytową. Użytkownik sam wybiera długość trwania umowy.


Co ważne? Samochód przez cały okres trwania wynajmu nie będzie Twoją własnością. Auto należy do firmy wynajmującej. Po zakończeniu wynajmu otrzymasz ofertę wykupu auta, którą możesz zaakceptować lub po prostu oddać auto firmie wynajmującej. Oprócz tego jeśli zdecydujesz się na ubezpieczenie dodane do raty wynajmu, nie wypracowujesz zniżek. A jeżeli nie, i tak musisz zapłacić składkę ubezpieczeniową.Auto używane na raty


Nie jest powiedziane, że samochód na raty musi być prosto z salonu samochodowego. Finansowanie samochodu jest możliwe także przy zakupie auta używanego, a wychodzi dużo taniej niż w salonie samochodowym. Z pomocą Aureus możesz kupić samochód nawet 17-letni.Samochód na raty w parabanku


Kiedy potrzeba posiadania samochodu jest paląca, ale brakuje Ci zdolności kredytowej, ostatecznym rozwiązaniem będzie zaciągnięcie zobowiązania w innej instytucji, niż bank.


Podmiot finansujący w takiej sytuacji staje się współwłaścicielem pojazdu.


Z naszej strony odradzamy takie rozwiązanie. Kredyt w banku przestrzegającym dużo surowszych zasad, będącym pod nadzorem KNF jest bezpieczniejszy i często bardziej korzystny finansowo. Warto pomyśleć o poprawie zdolności kredytowej, punktacji w BIK i ponownym złożeniu wniosku kredytowego.
FAQ - najczęściej zadawane pytania o nowe auto na raty


Czy mogę wziąć samochód używany na raty?

Tak. W Aureus obsługujemy finansowanie samochodów nawet do 17 lat.


Co się lepiej opłaca - kredyt samochodowy czy leasing?

Dla osoby fizycznej korzystniejszy będzie kredyt samochodowy. Dla firmy - leasing.


Kredyt gotówkowy czy kredyt samochodowy?

Decyzja zależy od użytkownika. Kredyt gotówkowy trudniej dostać a bez zabezpieczenia oprocentowanie będzie wyższe. Jednak bank nie decyduje o tym, na co przeznaczymy środki. Możemy więc kupić samochód, akcesoria do niego i opłacić pakiet za ubezpieczenie.

Przy kredycie samochodowym oprocentowanie i całkowity koszt kredytu będzie niższe, ale pieniądze możemy przeznaczyć tylko na zakup samochodu.


Aureus  Sp. z o.o.

NIP 631 264 4058

REGON 242 799 493

Biuro Gliwice

ul. Pionierów 8,

44-117 Gliwice


Biuro Tarnobrzeg

Al. Warszawska 227/B

lok BA 01,

Tarnobrzeski Park Przemysłowo-Technologiczny

39-400 Tarnobrzeg


Biuro Andrychów

ul. Fabryczna 3b,

34-120 Andrychów


Oddział Północ

Kartuzy

ul. Kościuszki 27

83-300 Kartuzy

tel. +48 690 016 356